GDG Antalya ile Dijital Dönüşüm Paradoksu 5/5 (5)

Bu yazı şimdiye kadar16564kez okundu!

GDG Antalya ile Dijital Dönüşüm Paradoksu

GDG Antalya ile Dijital Dönüşüm Paradoksu

GDG Antalya, ilk defa duyanlar için belirtelim ; Google Developer Group ‘un Antalya organizasyonudur. Etkinlikleri “Meetup ” uygulaması aracılığıyla takip edebileceğiniz gibi diğer sosyal medya hesaplarından da duyuruları takip etmeniz mümkündür.

GDG Nedir ? ve GDG Antalya ‘nın misyonu nedir ?

GDG Antalya - BloggerClubTurkey
GDG Antalya – BloggerClubTurkey

Bu sorunun cevabını grup yöneticilerinin dilinden aktarmayı tercih ediyorum.

Google Developer Group heyecan verici projeler yaratan, etkinlikler düzenleyen ve tutkuyla Google teknolojileri hakkında deneyim paylaşan herkese açık ve gönüllü geek topluluğudur. Tüm dünyada 11 yıldır devam eden GDG’ler şu anda 120’den fazla ülkede 500.000’ den fazla üyeye sahiptir.

GDG Antalya olarak amacımız; Antalya’da güncel teknolojilerle alakalı etkinlikler ile teknoloji tutkunlarını bir araya getirip ekosistem oluşturarak, Antalya’nın yazılım geliştirici, bilgi ve teknoloji potansiyelini ortaya çıkarmaktır. Bir başka amaç ise teknoloji ile ilgilenen kişileri, etkinlikleri ve şirketleri teşvik etmek ve desteklemektir.

GDG ‘nin Dünya çapında benzer şimdilik 937 grubları mevcut. GDG Antalya ‘nın şuan için 2.925 üyesi Meetup üzerinde mevcut.

GDG Antalya ‘nın en yakın bir sonraki etkinliği ; 1 Aralık 2019 tarihinde yapılacak. Detaylarını aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

GDG DevFest Antalya ’19

Dijital Dönüşüm Paradoksu

GDG Antalya ‘nın en son gerçekleştirdiği etkinliğe bloggerclubturkey.com , sanaldunyali.com ve tayfuncatechnology.com temsilen katılıp sizlerle ilk izlenimlerimi ve konuşmacı ve konuşulanların kısa özetini paylaşacağım.

GDG Antalya - Bloggerclubturkey
GDG Antalya ile Dijital Dönüşüm Paradoksu – GDG Antalya – Bloggerclubturkey

Dijital DönüşümParadoksu konusunda uzman konuşmacımız Sayın Dr. Ali Cem Başarır idi. Kendisi son derece sempatik, neo klasik bir konuşmacı ve eğitmen olmadığı her halinden belli. Antalya Bilim Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde yapılan etkinlikte, etkinlik diyorum çünkü tek konuşmacı üzerinden süreç ilerlemedi. Tüm katılımcıların aktif olarak katılması teşvik edildi ve etkileşimli paylaşım gerçekleştirildi.


19:30 civarı başlayan etkinlik 21:45 civarı sonlandı. Özetle , Teknolojik gelişimde insan faktörünün her zaman temelde olduğu dönüşümde de Felsefenin sorgulanması gerektiği vurgulandı. Dijital Dönüşüm kaçınılmaz şekilde şuan gerçekleşiyor. İster dahil olup takip etmeye çalışın , isterseniz kabul etmeyerek direnin. Ok yaydan çıktı ve ne kadar hızlı ilerlediğini kestirmek güç değil. Bu durumda yapılması gereken, dijital dönüşümün getireceği artılar / eksiler ve bu kontrolümüzden çıkmış dönüşümün felsefesini sorgulamamız gerekiyor. Robotlar işsizliği getirecek ise insanlar ne yapacak ? Yeni iş kolları mı ? Sosyal ve Demoğrafik yapı bunun ne kadar bilincinde ve ne kadar hazırlıklı olacak ? Geleceğin mesleklerine yeni nesil yetişiyorsa ,bir önceki nesil ne yapacak ? Günümüz de bile kaçımız eğitimini aldığımız işi yapabiliyoruz ? Günümüzü kurtarma çabasındayken geleceği düşünemiyorsa gelecekte bizi ne bekliyor ?

Diğer taraftan en büyük veri ve bilgi kaynağımız internet ‘in ne kadar güvenilir olduğu sorgulanmalı. Hem internet hem de insan manipülasyonlara çok açık. Bu konuda izlenmesi gereken ” The Push” ve ayrıca “The Great Hack”.

Verimli sohbetler sırasında izlenmesi gerekenlerden de bahsedildi  ;

  • The Push – Derren Brown
  • The Great Hack
  • Idiocracy
  • V For Vendetta

 

 

 

 

Okunması tavsiye edilen kitaplar ;

  • George Orwell – 1984
  • George Orwell – Hayvanlar Çiftliği

Bu sorularla sizi başbaşa bırakıp bir sonraki etkinliklerde görüşmek dileğiyle , sağlıklı kalın !

Antalya ‘da Bilişim etkinliklerine bir başka örneğimizi de paylaşmadan geçmeyelim.

Akdeniz Bilişim Zirvesindeyiz

 

Blogger Hakkında
Tayfun KINACI
Founder

Lütfen Değerlendirin

1 2 3 4 5